Jakie są cechy dobrego scenariusza?

dobry scenariusz dla dzieci Gdy pracujemy z dziećmi w szkołach czy przedszkolach musimy myśleć o różnych formach aktywizacji dzieci. W ciągu roku mamy różne święta, na które warto przygotować ciekawe występy sceniczne, które staną się połączeniem zabawy z nauką. Aby jednak przedstawienie było dobre musimy zadbać o dobry scenariusz. Czym więc jest dobry scenariusz? Możemy stworzyć przynajmniej kilka zasad, które pozwolą nam stworzyć pojęcie dobrego scenariusza.

Pierwsza kwestia to dostosowanie scenariusza do wieku dzieci, które będą miały go zaprezentować. Musimy przygotować fabułę, język, piosenki w taki sposób, by pasowały do wieku dzieci. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli przeprowadzić próby, a dzieciom będzie łatwiej nauczyć ról, które są im przypisane. Druga kwestia, na którą trzeba zwracać uwagę to przygotowane przedstawienia z dużą ilością ról. Dzięki temu każdy z klasy czy grupy będzie mógł pojawić się na scenie.

Zaangażowanie wszystkich pozwoli budować jedność całej grupy i sprawi, że razem będą wszystko przeżywać. Oczywiście bardzo ważna jest treść scenariusza. Powinniśmy się postarać o to, by scenariusz niósł ze sobą coś więcej, miał jakiś przekaz i wartość dla dzieci. Obok tego możemy zadbać o to, by scenariusz był zabawny. Po czwarte przygotowując scenariusz należy zadbać o to, by scenariusz dopasować do warunków jakie są w danym miejscu.

scenariusz przedstawienia dla przedszkolakówOd tego jakie warunki panują w przedszkolu czy szkole może zależeć czy będzie można sprawnie przeprowadzić całe przedstawienie. Ostatnia istotna kwestia to muzyka, która jest bardzo ważna w każdym teatralnym przedstawieniu. Powinniśmy więc muzykę odpowiednio dopasować do przygotowanego scenariusza. Jeśli tekst zostanie dograny ciekawą muzyką można być pewnym, że całe przedstawienie przebiegnie sprawnie i będzie się podobać. Jeśli znajdziemy scenariusze, w których spełnione są te warunki można spokojnie po nie sięgać, gdyż będą tego wartę. Gdy zrealizujemy taki scenariusz możemy liczyć na to, że na scenie osiągnie się sukces. Zespoły aktorskie dzieci, które zdecydowały się wykorzystać nasze scenariusze bardzo często otrzymywały różne nagrody. Poza tym razem z całą grupą dzieci będziecie mogli przeżyć wspaniała przygodę, która będzie Was jednoczyć.