Współczesna Droga Krzyżowa

współczesna droga krzyżowaKażdy chrześcijanin zdaje sobie sprawę z tego, że Droga Krzyżowa to piękne nabożeństwo, które daje bardzo wiele istotnej refleksji. Warto również przygotować to nabożeństwo w taki sposób, że będzie ono zrozumiałe dla osób, które będą w nim uczestniczyły. Początki nabożeństwa mają miejsce w Jerozolimie. Na naszym kontynencie pojawiło się dopiero w średniowieczu, gdy było rozpowszechniane przez franciszkanów. W wieku XVII zdecydowano się ustalić, że cała Droga Krzyżowa będzie składać się z 14 stacji.

Uczestnicząc w nabożeństwie można poczuć, że jego klimat zatrzymuje się przed wieloma wiekami. Współcześnie niestety coraz częściej Droga Krzyżowa istotną wartość ma tylko dla osób dorosłych. Młodzi natomiast unikają uczestnictwa w tym nabożeństwie. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z tego, że dla młodych nabożeństwo jest niezrozumiałe a śpiewane pieśni nie przyciągają. Powinno się więc odświeżyć nieco język Drogi Krzyżowej, by ta stała się dla młodych osób bardziej zrozumiała, ciekawsza a to sprawi, że młodzi chętniej będą przychodzili na nabożeństwa. Trzeba dążyć do tego, by dla młodych Kościół nie był archaiczną instytucją, lecz miejscem, gdzie mogą poznać historię Jezusa i jego wyjątkowość.

---------------------------------

POSŁUCHAJ JEDNEGO Z UTWORÓW:

Rozważania drogi krzyżowej dla młodzieży

---------------------------------

rozważania drogi krzyżowej do śpiewu Warto sięgnąć po rozważania wydawnictwa Biała Łódka, które uzupełnione są o oprawę muzyczną. Książeczka „Małe krzyże” to doskonała odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy maja uczestniczyć w drodze krzyżowej. Napisana jest prostym, współczesnym językiem, który jest jak najbardziej zrozumiały dla młodych. Dołączone do tego zostają ciekawe melodie, które sprawią, że całość będzie miała wyjątkowy charakter. Poszczególne rozważania w tej książeczce są przygotowane w taki sposób, by miały jeden przewodni aspekt skupiający się na danej części naszego życia. Książeczka ma trzy tematy:

- Jezus jako przyjaciel

- Jezus jako ubogi w duchu

- Jezus cierpiący

Dzięki tej książeczce każdy będzie mógł się zatopić w historii Jezusa i rozważać jej głębie. Jeśli zastanawiacie się czy unowocześnianie drogi krzyżowej ma sens chcemy stwierdzić z całą stanowczością, że tak. Również papieże naszych czasów szukają form, które mogą sprawić, że całe nabożeństwo stanie się bardziej przystępne dla szerokiego grona odbiorców.